Az elmúlt években a gazdasági helyzet országosan egyre rosszabb lett, ezt valamennyire a helyi önkormányzatok próbálták menteni. Idén az önkormányzati választások alatt sokmindenről szó esett, rengeteg pozitív hírrel találkozhattunk itt Zalaegerszegen is, ám a valósággal most fogunk majd csak igazán találkozni. A csütörtöki Közgyűlésen elfogadott rendeletek értelmében számos adó emelésére fog sor kerülni, amiket kivétel nélkül mindannyian érezni fogunk. A teljesség igénye nélkül az építményadó általános adómértéke 33%-kal, a 3500 négyzetméternél nagyobb építményeknél 56%-os,  a piacok területhasználati díja átlagosan 21%-kal, temetkezéssel kapcsolatos általános díjtételek 20%-kal, parkolóház éjszakai és hétvégi óradíjai 240%-kal, a közterület-használati díjak átlagosan 20%-kal fognak emelkedni…

Az emelések indoklásaként szinte mindenhol a megnövekedett üzemanyag- és energiaárak, az infláció mértéke, a felmerülő költségek inflációnál nagyobb mértékű növekedése, a minimálbér és a garantált bérminimum várható emelkedése az indoklás. Ezek többsége pedig a kormányzat rossz gazdaságpolitikájának a következménye, amelyeket most majd a zalaegerszegi emberekkel és vállalkozókkal fognak megfizettetni.

Véleményünk szerint egy épülő, fejlődő városban a rossz kormányzati gazdaságpolitikát nem a helyiekkel kellene megfinanszírozni. Értelemszerűen a helyi díjtételeket lehet növelni meghatározott mértékben, de észszerűen, hiszen az inflációkövetés egészséges mértékben szükséges lehet, de 20-30-40%-os adóemelés akkor is brutális növelésnek, és súlyos gazdasági megszorításnak minősül.

Ebben az esetben célravezető lenne, ha a kormányzat nem elvonna az önkormányzattól jövedelmeket, hanem hathatós segítséget adna: javasoljuk például többek között a temetkezésnél az áfacsökkentést, a sírhelyek újraváltásánál az áfa megszüntetését, de éppenséggel a közétkeztetés áfáját is lehetne 5%-ra redukálni. Mindemellett az EU-s pénzek egy jelentős részének hazahozatala után az országos költségvetés is stabilabb állapotban lenne, ami után nem a helyi önkormányzatoknak kellene adóemelésekkel további bevételeket generálni és finanszírozni az állami költségvetési hiányt.